Masz firmę? Kupuj taniej!

Załóż konto b2b i korzystaj ze stałych zniżek.

Załóż konto b2b

Oświetlenie przysufitowe LED - czy warto?

Nudzi Cię centralne oświetlenie w postaci lamp wiszących? Efektowne lampy przysufitowe to źródła światła oferujące wiele możliwości. Poznaj bliżej ten rodzaj oświetlenia i przekonaj się, czy warto w nie inwestować.

Co wyróżnia oświetlenie przysufitowe led?

Myśląc o oświetleniu sufitowym, najczęściej oczami wyobraźni widzimy lampę wiszącą lub majestatyczny żyrandol. Takie oświetlenie nie sprawdza się jednak w każdego rodzaju wnętrzach. Oświetlenie przysufitowe LED to zazwyczaj lampy nadające się szczególnie do małych przestrzeni lub tych wymagających oświetlenia punktowego.

Lampy sufitowe osadzone są tuż przy samym suficie. Źródła światła dobiegają niemal z jego powierzchni, dlatego tego typu oświetlenie można spotkać wszędzie tam, gdzie brakuje przestrzeni na lampy o większych formach. Dodatkowo lampy przysufitowe dają pełną możliwość równomiernego oświetlenia pomieszczeń. Ponadto niektóre lampy przysufitowe umożliwiają nawet regulację kąta padania światła.

Na co zwracać uwagę kupując oświetlenie przysufitowe?

Wybierając oświetlenie przysufitowe, należy mieć na uwadze kilka czynników. Ważne jest dobranie takich lamp, które będą nie tylko funkcjonalne, ale także będą współgrać ze stylem aranżacyjnym pomieszczenia.

Ważnym czynnikiem jest materiał wykonania. Trzeba brać pod uwagę tworzywo, które można łatwo utrzymać w czystości. Oświetlenie przysufitowe LED, w którym główną rolę gra tkanina będzie wymagało częstego mycia lub prania, a do lamp umocowanych tuż przy suficie dostęp jest utrudniony. Materiał należy dobrać również do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Na przykład tam, gdzie istnieje ryzyko chlapania wody, lepiej wybrać szklane klosze, niż te wykonane z metalu, ponieważ na metalu szybko pojawi się rdza.

Kolor jest czynnikiem ważnym szczególnie w kontekście aranżacyjnym. Lampy w jasnych kolorach, takie jak biel, beż czy ecru będą pasowały do pomieszczeń w stylu skandynawskim, rustykalnym lub np. w jasnej łazience. Pomieszczenia eleganckie najlepiej wyglądają ze złotymi elementami. Czarny kolor idealnie komponuje się z przestrzeniami o nowoczesnym lub loftowym charakterze.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest klasa szczelności. Oświetlenie przysufitowe LED często jest używane w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Doskonale sprawdza się w kuchni gdzie się gotuje lub w łazience, w której paruje woda z prysznica. Lampy w takich miejscach musi jednak charakteryzować współczynnik ochrony zapewniający szczelność odporną na wilgoć i zachlapania. Należy szukać lampy LED o klasie szczelności minimum IP44, która zapewnia ochronę przed wodą bryzgającą ze wszystkich stron oraz obiektami większymi niż 1 mm.

Jakie oświetlenie przysufitowe wybrać?

Lampy przysufitowe przyjmują wiele form. Każdy rodzaj lamp znajduje zastosowanie w wielu pomieszczeniach, jednak istnieją takie miejsca, w których określone typy źródeł światła sprawdzą się szczególnie dobrze. Przedstawiamy inspiracje z wykorzystaniem oświetlenia przysufitowego w różnego typu pomieszczeniach, wymagających odmiennych rozwiązań.

Spoty LED

Odpowiednią lampę przysufitową należy dobrać w zależności od rodzaju pomieszczenia lub celu, jaki chcemy za jej pomocą osiągnąć. Uniwersalnym oświetleniem, które sprawdza się w wielu miejscach, są spoty LED. W pomieszczeniach wymagających punktowego światła, na przykład w publicznym WC, równomiernie oświetlą każdą z kilku umywalek. Najlepiej zamontować kilka takich spotów w linii prostej.



Plafony LED

Plafony sprawdzają się w szczególności w pomieszczeniach z niskim sufitem, a ich piękno drzemie w formach i zdobieniach. Można znaleźć plafony owalne ozdabiane brokatem mieniącym się w ich blasku lub geometryczne, np. takie jak plafon Ideal Lux 031651 QUADRO wysadzany szklanymi zdobieniami.


Taśmy LED

To idealne oświetlenie aranżacyjne. Wykładając nimi sufit wzdłuż krawędzi, można uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Udekorują zachwycająco przestrzeń komercyjną oraz prywatne mieszkanie. Taśmy LED umożliwiają wykorzystanie wyobraźni, dają upust wielu własnym pomysłom aranżacyjnym.


Oświetlenie punktowe

Spośród lamp sufitowych można wyróżnić takie, które oferują możliwość regulacji kąta padania światła. Przykładami takich lamp są nowoczesne reflektory np. kinkiet FALLON graphite 9552 Nowodvorski Lighting oraz downlighty takie jak designerski downlight Fabbian D57F0104 Beluga Colour o niespotykanym kolorze. To bardzo praktyczne oświetlenie docierające do miejsc wymagających i trudno dostępnych jak np. fragment lady w recepcji, na której wypełnia się dokumenty. To także oświetlenie aranżacyjne, którym można podkreślić np. obrazy.


Jeśli zależy nam na szczególnym wykorzystaniu światła, do dekoracji przestrzeni lub potrzebujemy stylowego oświetlenia do małych pomieszczeń, warto odstąpić od standardowych lamp wiszących i zainwestować w praktyczne oświetlenie przysufitowe LED.