Masz firmę? Kupuj taniej!

Załóż konto b2b i korzystaj ze stałych zniżek.

Załóż konto b2b

Oświetlenie a praca zdalna - jak spełnić normy prozdrowotne w domowym biurze?

Praca zdalna to w XXI w. świadomy wybór wielu pracowników i pracodawców. Choć taka aktywność zawodowa wydaje się być wygodna, musimy pamiętać, że do wydajnej pracy potrzebne jest odpowiednio oświetlone stanowisko. Dlatego w niniejszym wpisie omówimy zagadnienie oświetlenia biurka przy pracy zdalnej i normy oświetlenia, które powinniśmy spełnić ze względu na nasze zdrowie.

Natężenie oświetlenia przy pracy zdalnej - jak spełnić normy w warunkach domowych?

Podczas pracy zdalnej w domu powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o dostęp do światła słonecznego w ciągu dnia. Przeważnie wystarczy, że nasze biurko z laptopem zostanie umieszczone przed oknem. Taki dostęp do światła słonecznego zapewnia komfort pracy ze względu na dobre kontrastowanie przedmiotów i łatwy odczyt danych z dokumentów. Poza tym światło słoneczne reguluje gospodarkę hormonalną. Pozwala zachować dobre samopoczucie, usuwa znużenie i chroni wzrok przed krótkowzrocznością.

Ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny podczas pracy przy ekranie komputera. Współczesne ekrany emitują duże ilości niebieskiego światła, które ma właściwości pobudzające. Gdy praca zdalna przeciąga się do pory wieczornej, jego nadmiar może utrudnić zasypianie i uniemożliwiać regenerację po ciężkim dniu pracy. W takiej sytuacji należy postarać się o odpowiednie oświetlenie dostarczane przez światło sztuczne, które neutralizuje negatywny wpływ ekranu. Wybór wydajnej lampy LED przyniesie szereg korzyści dla naszej wydajności i zdrowia.

Obowiązujące normy natężenia światła PN-EN 12464-1:2004 dają wskazówki jak powinno być oświetlone stanowisko do różnych rodzajów prac. Znalazły się tam też normy mówiące o pracy przy biurku:

Choć dla większości osób jednostka lux niewiele mówi, dla potrzeb tego wpisu możemy dodać parę objaśnień. Lumen jest jednostką światła informującą, jaka ilość światła słonecznego jest emitowana przez daną lampę. Z kolei luks to jednostka, która mierzy ilość światła w danym obszarze. Dla zobrazowania: 1000 lumenów skierowanych na 1 m2 powierzchni oświetla ten obszar w natężeni 1000 luksów. Aby spełnić normy oświetleniowe dla pracy zdalnej o charakterze biurowym, powinniśmy postarać się o lampy, które naświetlą bezpośrednio powierzchnię stanowiska pracy oraz dostarczą rozproszonej poświaty symulującej światło słoneczne.

Oświetlenie do pracy zdalnej - jakie wybrać?

Ponieważ zdrowie i higiena pracy są niezbędnymi składowymi efektywnego wykonywania pracy, warto wybrać wysokiej jakości lampy i żarówki LED. Przedstawione przez nas produkty są źródłami światła, które pozwolą odtworzyć warunki oświetlenia, jakie panują w standardowym biurze. W ten sposób praca zdalna będzie znacznie bardziej komfortowa już od pierwszych chwil od zakupu nowych lamp i żarówek. Lampy biurkowe LED dostarczą wysokiej jakości światła, nie zużywając przy tym wiele energii.

Lampa na biurku - bardziej komfortowa praca zdalna

Być może zajmujemy się projektami, które przez swoją specyfikę wymagają siedzenia nad nimi do późnych godzin wieczornych. Gdy zapada zmrok, światło ekranu naszego laptopa nie powinno być jedynym w danym pomieszczeniu. Warto zadbać o to, aby na naszym biurku była wydajna lampa. W tym miejscu polecamy nowoczesną lampę na biurko Kaja LED K-BL-1207. Wyposażona w wydajny panel LED dostarcza nam światło o jasności 600 lumenów. Posiada on ramię z zaawansowaną regulacją wysokości i nachylenia.

Dzięki znajomości norm oświetleniowych wiemy, że 500 lumenów na 1 m2 to 500 lx - co oznacza, że lampa biurkowa Kaja aż nadto je spełnia. Jej atutem jest możliwość regulacji temperatury barwowej w przedziale 3000 - 6500 Kelwinów. Dzięki temu nasze oświetlenie biurkowe można aranżować do pracy intelektualnej (barwa naturalna), do chwil przerwy (barwa ciepła biała). Jest tu również barwa zimna biała, która będzie przydatna z samego rana do rozbudzenia się. Podobnie jak ekran laptopa działa ono pobudzająco i likwiduje oznaki senności.

Lampa biurkowa Kaja LED K-BL-1207

Lampa sufitowa Abigali 12W - uzupełnienie oświetlenia do pracy zdalnej

Nie możemy zapomnieć, że potrzeba nam jeszcze rozproszonego światła, które pozwoli odtworzyć warunki panujące na zewnątrz. To zadanie może spełnić tylko wydajna lampa LED i to najlepiej ze zintegrowanym źródłem światła. Tradycyjny żyrandol z abażurem może blokować lumenom drogę do posadzki, co może uniemożliwić spełnienie norm, które sobie założyliśmy. Warto w tym wypadku również postawić na energooszczędne lampy sufitowe. Najlepiej rozproszonego światła dostarczają plafony LED, które najczęściej posiadają wypukłą, matową przesłonę.

Polecamy wybrać do tego zadania lampę LED Abigali o mocy 12W. Jej atutem jest wysoka wydajność świetlna - 90 lm/W, co oznacza, że będziemy mieli do dyspozycji około 1000 lumenów światła. Ponieważ nasza lampa ma niski pobór mocy, wynoszący zaledwie 12W, nie musimy się obawiać o kolosalne rachunki za prąd. Zużywa ona bowiem mniej energii niż tradycyjna żarówka LED. To pozwoli nam spokojnie pracować zdalnie bez oglądania się na koszty, jakie niesie ze sobą energooszczędne oświetlenie LED.

Lampa Abigali 

Energooszczędne oświetlenie LED dla komfortu pracy zdalnej

Praca zdalna niesie za sobą szereg korzyści. Możemy przebywać dłuższy czas w oswojonej, własnej przestrzeni i nie wiąże nas formalny ubiór. Ponieważ dom nie kojarzy się nam jeszcze z typową pracą biurową, dlatego warto zadbać o optymalne oświetlenie. Dzięki zachowaniu standardów płynących z norm oświetleniowych uczynimy nasze domowe pielesze nieco bardziej profesjonalną przestrzenią pracy.

Zobacz wszystkie lampy biurkowe idealne do pracy zdalnej

Zobacz też pozostałe lampy LED