Masz firmę? Kupuj taniej!

Załóż konto b2b i korzystaj ze stałych zniżek.

Załóż konto b2b

“Light pollution”, czyli zanieczyszczenie światłem - co to oznacza?

Lato, piękna pogoda i ciepłe noce sprzyjają spędzania wieczorów pod gołym niebem. Wakacyjny klimat sprawia, że pozbawienie trosk częściej niż zazwyczaj spoglądamy w górę, wypatrując gwiazd. Czy jednak zdarzyło Ci się, że ze zdziwieniem zauważyłeś, że na niebie widoczne jest mniej gwiazd niż kiedyś? Nie wydaje Ci się. Jest to zjawisko szczególnie zauważalne w większych miastach.

Zjawisko to przyczynia się choćby do zmniejszenia widoczności nocnego nieba. Określane jest jako “light pollution” i oznacza zanieczyszczenie światłem. Czym jest light pollution i jaki wpływ ma na nasze życie, jaki wpływ ma na nie oświetlenie uliczne i czy oświetlenie LED może coś zmienić w tej kwestii - odpowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest zanieczyszczenie światłem?

“Zmniejszenie czystości”, bo tak można by wyjaśnić termin zanieczyszczenie, w odniesieniu do światła oznacza zmniejszenie czystości światła naturalnego na rzecz światła sztucznego. Wyróżnić można przynajmniej kilka rodzajów takiego zanieczyszczenia, do najczęstszych zaliczyć można:
- łuny miast,
- światło zabłąkane,
- przewymiarowanie światła,
- zbytnie nagromadzenie źródeł światła.

Light pollution - skąd się wzięło?

Wraz z rozwojem zwiększa się ilość sztucznego światła w otoczeniu. Coraz więcej oświetlenia ulicznego, więcej firm, więcej miejsc wymagających oświetlenia. Używanie świateł sztucznych w sposób nieodpowiedni przyczynia się do wzrostu problemu, jakim jest light pollution. Ma on wpływ na wiele aspektów naszego życia, dlatego ważne jest, by je zmniejszać.

Łuny świateł nad wielkimi miastami, niewłaściwe lampy uliczne, światło padające w miejsca, gdzie nie jest to potrzebne, nadmierna jasność oraz źródła światła nagromadzone w jednym miejscu przyczyniają się m.in. do zaśmiecenia nocnego nieba, choć negatywnych aspektów jego działania jest dużo więcej.

Wpływ light pollution na nasze życie

Zanieczyszczenie światłem, choć często nie zdajemy sobie  z tego sprawy, ma ogromny wpływ na nasze życie. Ma wpływ na nasze zdrowie, bezpieczeństwo, nie jest obojętne dla środowiska. Wpływa na kwestie kultury, znacząco utrudnia życie astronomom i jest bardzo niekorzystne dla ekonomii. Zakłócenie rytmu dobowego życia zwierząt i ludzi, zmniejszenie bezpieczeństwa na drogach poprzez nieprawidłowe oświetlenie uliczne, zwiększone koszty generowane przez drogie i nieefektywne źródła światła to zaledwie część problemów, jakie wynikają z nieprawidłowego, nadmiernego oświetlenia.

Oświetlenie uliczne LED jako sposób na zmniejszenie light pollution

Zmniejszenie zanieczyszczenia światłem nie jest jedynie możliwością, to wręcz konieczność. Istnieje wiele możliwości działania w tym zakresie. Niemożliwe i niepożądane jest wyeliminowanie światła w naszym życiu, jednak jego prawidłowe wykorzystanie stanowi bardzo ważny punkt w walce z light pollution. Osiągnięcie równowagi pomiędzy rosnącymi potrzebami a wykorzystaniem światła i znalezienie rozwiązań, które będą sprzyjały środowisku naturalnemu i człowiekowi nie jest tak trudne. Prostym rozwiązaniem, które już wprowadzane jest w życie, jest wymiana oświetlenia.

Eliminując ucieczkę światła ponad linie horyzontu poprzez rezygnację z wypukłych kloszy na korzyść płaskiej szyby w oprawie oświetlenia możemy dużo zyskać. Oprawy uliczne gdzie rozsył strumienia świetlnego jest duży, wypukłe klosze montowane często “na sztorc” stanowią zagrożenie i  mogą przyczyniać się do olśnienia kierowców. Dzięki wymianie oświetlenia np. na lampy uliczne Greenie możemy osiągnąć równocześnie kilka korzyści:

  • zmniejszenie sztucznego światła dzięki temu, że lampa posiada prawidłową oprawę oświetleniową, światło trafia tam, gdzie jest potrzebne. Nie świeci w górę, przyczyniając się do zanieczyszczenia nieba i stwarzając zagrożenie np. na drogach;
  • dzięki temu, że światło pada pod odpowiednim kątem, dociera tam gdzie trzeba i nie “marnuje się”. Pozwala to na zmniejszenie zużycia energii nawet o kilkadziesiąt procent. Przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia LED koszt będzie jeszcze mniejszy, gdyż produkty te są energooszczędne. Korzyść jest podwójna;
  • prawidłowo zamontowane oświetlenie jest mniej uciążliwe dla człowieka i zwierząt.

Lampy uliczne Greenie - czym warto się zainteresować?

Wśród lamp Greenie warto zwrócić uwagę na model Greenie Strasse ST-41 oraz na lampę uliczną Greenie LED Strada. Pierwsza z nich sprawdzi się w miejscach, które nie wymagają tak wiele światła (skwery, podjazdy domowe, podwórka itp.),  druga może z powodzeniem zastąpić tradycyjne oświetlenie uliczne. Obie lampy Greenie posiadają 5-letnią gwarancję. Wykazują dużą odporność na czynniki zewnętrzne, są przy tym bardzo wydajne. Można dzięki nim zaoszczędzić bardzo dużo, a dodatkowo zmniejszyć zjawisko light pollution.


Lampa uliczna LED Greenie Strasse ST-41

Dobre lampy uliczne LED to długie i niezakłócone działanie, które nie tylko zmniejsza koszty zużycia energii, ale jest przede wszystkim bezpieczne. Jeśli przy wszystkich zaletach lamp LED dodatkowo przyczyniają się one do zmniejszania light pollution, warto rozważyć ich zastosowanie. Tradycyjne oświetlenie ulic powinno być zastąpione przez nowoczesne technologie, które sprawdza się w tym wypadku dużo lepiej. Zastosowanie oświetlenia ulicznego LED możliwe jest również na parkingach, w parkach, we własnym ogrodzie czy przed swoją firmą. Każdy osobiście może przyczynić się do zmniejszenia szkodliwego zanieczyszczenia światłem. Stosowanie mądrych rozwiązań jest tu gwarancją sukcesu.