Masz firmę? Kupuj taniej!

Załóż konto b2b i korzystaj ze stałych zniżek.

Załóż konto b2b

Lampy elektryczne na polskich ulicach - co warto wiedzieć?

Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jak wyglądałby świat pozbawiony oświetlenia ulicznego? Pogrążone w ciemności ulice i parki, z których moglibyśmy korzystać prawie wyłącznie przy świetle dziennym? Pierwsze latarnie elektryczne pojawiły się na polskich ulicach 133 lata temu, zupełnie odmieniając życie miejskie.


Pierwsze latarnie

Widoczność na ulicach w obszarach zamieszkanych przez ludzi, którą zapewniło oświetlenie uliczne, zmniejszyło zagrożenie kryminalne, a także ilość wypadków. Latarnie nie były pierwszym sposobem oświetlania placów i ulic. Wcześniej stosowano pochodnie, lampy olejne i karbidowe. Wprowadzenie w przestrzeń miejską latarni naftowych - wynalezionych przez polaka - Jana Józefa Łukasiewicza oraz zorganizowanie dopływu gazu miejskiego, pozwoliło na dostarczenie miastu stałego źródła światła. Pierwsze z takich latarni stanęły w Londynie w 1814 roku, a w Paryżu w 1819 r.. Latarnie gazowe utrzymuje się jeszcze w niektórych historycznych centrach miast, jak np. w Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, gdzie stanęły 23 maja 1847 roku. W Warszawie można natknąć się jeszcze na 60 sztuk, które trwają na swych miejscach od 1856 roku, w Krakowie (przy gazowni oraz pod sukiennicami), Olsztynie (przy Zamku Kapituły Warmińskiej) oraz w Gorzowie Wielkopolskim i kilku mniejszych miejscowościach.

Plac Trzech Krzyży, Warszawa ca. 1930 rok


Latarnie elektryczne

Pierwsze latarnie elektryczne w Polsce pojawiły się w Częstochowie w 1887 roku. Ich pojawienie się było możliwe dzięki otwarciu pierwszej polskiej elektrowni. Była to inwestycja podjęta z rozmachem i mimo popowstaniowych ucisków zaborcy rosyjskiego, udało się ją doprowadzić do skutku. Warszawa swojej elektrowni doczekała się w 1904 roku, co również poskutkowało instalacją lamp elektrycznych. Od tego czasu, latarnie elektryczne stopniowo zaczęły wypierać gazowe, choć powoli, gdyż była to kosztowna inwestycja.

Zwykle, na początku stosowano lampy łukowe, wieszając je na 8- i 10- metrowych słupach. Nie były one rozwiązaniem zbyt ekonomicznym. Do 1914 roku na ulicach Warszawy pojawiły się dwa standardowe rodzaje latarń, które pozwalały na uniknięcie instalacji kosztownych miejskich kandelabrów. Zaś do czasu II Wojny Światowej Warszawa była rozświetlana przez 900 latarni elektrycznych oraz 5000 gazowych. Najstarsze z latarń, możemy wciąż oglądać na placu Trzech Krzyży w Warszawie, gdzie trwają oryginalne słupy z 1904 roku.

Nowoczesność

Z czasem, wraz z rozwojem technologii, latarnie zagościły na każdej ulicy i w nowych kształtach. Na współczesnych latarniach instalowało się zazwyczaj od jednej do kilku opraw oświetleniowych, które zawierały lampy sodowe, rtęciowe, metalohalogenkowe oraz oprawy na diody LED. Obecnie technologia LED powoli wypiera inne źródła światła z ulic a przede wszystkim z autostrad, jako że jest najbardziej ekonomicznym wyborem z powyższych, a diody emitują jasne, białe światło.

Na nowo powstałych trasach instaluje się latarnie solarne, które, dzięki zainstalowanym kolektorom słonecznym, same produkują dla siebie prąd, potrzebny im do oświetlenia drogi. To niezwykle nowoczesne rozwiązanie odciąża budżet miasta, a także pozwala nieco odetchnąć naszemu środowisku od spalin węglowych, emitowanych wraz z produkcją prądu.

Zestaw solarny Greenie LED 60W 

To lampa uliczna korzystająca z energii słonecznej i świecąca z mocą aż 9600 lumenów.  Jej wydajność świetlna (170 lm/W) jest wręcz nieosiągalna dla klasycznych źródeł światła. Kąt świecenia lampy to 120°. Żywotność szacowana jest na 50 000 godzin. 

Zestaw solarny Greenie LED 60W

Lampa uliczna LED IC Modular 150W Philips

To lampa uliczna świecąca z jasnością 18 000 lm i o wydajności świetlnej 120 lm/W. Zapewnia kąt świecenia 155 ° a czas jej pracy szacuje się na 50 000 godzin. Lampa pobiera niewiele energii w stosunku do emitowanego, niezwykle wydajnego światła. Oprawy lamp ulicznych LED Modular składają się ze specjalnych paneli zawierających 64 diody 3030SMD Philips. Lampa wyróżnia się także bardzo wysokim współczynnikiem mocy >0.95 (Power Factor). Każda z lamp ulicznych LED IC Modular wyposażona jest ogranicznik przepięć typu 3 - klasy D oraz spełnia także wszelkie normy fotobiologiczne.

Lampa uliczna LED IC Modular 150W Philips

Lampa uliczna LED Greenie STRADA 90W 

To uniwersalna lampa o przyjemnym, przypominającym latarnie sodowe designie. Posiada certyfikaty CE oraz RoHS, a także wysoką szczelność IP66 i odporność na uszkodzenia mechaniczne rzędu IK08. Jej kąt świecenia to 145 °. Lampy LED Strada zbudowane są na podsystemach marki Samsung, w tym paneli zawierających 40 nowoczesnych diod 351B.

To niezwykle wytrzymała i wydajna lampa, która przypadnie do gustu lubiącym odświeżoną klasykę. Dodatkowym atutem lampy jest to, że jest ściemnialna.

Lampa uliczna LED Greenie STRADA 90W - ściemnialna 


Połączenie technologii LED z alternatywnymi źródłami mocy to przyszłość naszego świata i podwójnie ekologiczne rozwiązanie. Stawiajmy na nowoczesne technologie, które poprawią jakość naszego - i nie tylko naszego- życia.