Masz firmę? Kupuj taniej!

Załóż konto b2b i korzystaj ze stałych zniżek.

Załóż konto b2b

Czy lampy LED mogą szkodzić na wzrok?

Choć technologia LED nie jest już techniczną nowinką, to w prywatnych mieszkaniach zaczęła pojawiać się dopiero od niedawna. Boimy się nieznanych technologii, a elektroluminescencja nie brzmi bezpiecznie. Dowiedzmy się zatem czy lampy LED mogą szkodzić, zwłaszcza na wzrok.

Czy lampy LED są bezpieczne dla zdrowia?

Ledowe źródła światła uchodzą za bezpieczne ze względu na kilka cech wyróżniających je na tle tradycyjnych. Przede wszystkim lampy LED:

- nie emitują szkodliwego promieniowania, które negatywnie wpływa na nasze ciało,

- nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych (takich jak rtęć i ołów), więc eliminują ryzyko zatrucia,

- posiadają potwierdzony pozytywny wpływ na środowisko naturalne,

- nie przegrzewają się - to zaleta, która chociaż nie bezpośrednio, to ma prozdrowotny charakter. Żarnikowe źródła światła zazwyczaj składają się z delikatnych szklanych elementów. Emitując wysoką temperaturę, mogą przyczynić się do poparzenia, a w skrajnych sytuacjach pęknąć i stworzyć zagrożenie przecięcia. W przypadku lamp LED ten problem został zminimalizowany.

- brak emisji fal elektromagnetycznych.

Oświetlenie LED a wzrok

Światło emitowane przez diody elektroluminescencyjne wyróżnia większa wydajność oraz jakość świecenia, pod warunkiem, że zaopatrzymy się w żarówki LED z pewnych źródeł. W przeciwnym razie, źródła światła LED mogą szkodzić naszym oczom na trzy sposoby.

1. Zjawisko olśnienia

Efekt olśnienia oznacza oślepiające działanie światła. Najczęściej dotyczy źródeł światła o zbyt dużym natężeniu, które nie zostało odpowiednio dobrane do charakterystyki pomieszczenia. Zjawisko olśnienia grozi nam również w sytuacji, gdy żarówka jest zbyt odsłonięta lub została umiejscowiona w niekorzystnym miejscu, np. w pobliżu biurek pracowników. Aby nie narażać oczu na to zjawisko, wystarczy przed rozmieszczeniem oświetlenia zaczerpnąć porady specjalisty i wykonać pomiary fotometryczne.

2. Migotanie światła

To domena szczególnie niskiej jakości źródeł światła. Dlatego nie należy wybierać tych najtańszych. Migające światło obniża koncentrację, powoduje bóle i zawroty głowy, a ponadto może wywoływać ataki epilepsji. Wśród bezpiecznego oświetlenia LED pozbawionego migotania króluje marka Blaupunkt. Lampy Blaupunkt emitują stały i jednolity strumień światła, który jest bezpieczny dla epileptyków. Przykładem może być idealny do oświetlenia biura panel sufitowy Quantum Blaupunkt.

Panel LED Blaupunkt Quantum

3. Wpływ światła niebieskiego

Naszym oczom najbardziej może zaszkodzić niebieskie światło LED. Według badań może ono negatywnie wpływać na fotoreceptory siatkówki, zwiększając ryzyko rozwoju różnych chorób, (np. zwyrodnienia plamki żółte), już w młodym wieku. W tym punkcie również wiele zależy od jakości źródła światła. Należy kupować wyłącznie certyfikowane produkty. Warto zwracać uwagę na takie certyfikaty jak CE czy RoHS, które posiadają dostępne w naszej ofercie lampy LED Greenie.

Nowoczesne oświetlenie LED jest więc bezpiecznym oświetleniem, jednak jak wszystko, nie jest pozbawione ryzyka. Użytkowanie technologii LED musi iść w parze z odpowiednim doborem produktów, dzięki czemu będzie ono w pełni bezpieczne dla zdrowia, oczu i środowiska. Oszczędności wynikające z zastosowania diod LED i szereg innych zalet sprawiają jednak, że naprawdę warto zaufać tej nowoczesnej technologii.