Sklep z oświetleniem LED • Lampy diodowe • Światła LED

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)

Poniżej przedstawiamy zbiór najczęściej zadawanych przez Państwa pytań. Dział jest na bieżąco aktualizowany, aby wyjść na przeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających Klientów. Jeśli nie znaleźli tutaj Państwo odpowiedzi na swoje pytania, prosimy o kontakt.


Co oznaczają  parametry na taśmach LED?

Na każdym opakowaniu taśmy LED znajduje się naklejka z jej dokładnymi parametrami. Na naszej stronie leduj.pl w nazwie oraz opisie taśm także znajdą Państwo pewne specyficzne oznaczenia. Poniżej wyjaśnienie co oznaczają określone symbole:
liczba 30, 60 albo 120 oznacza ilość diod na metrze bieżącym taśmy
3528SMD oraz 5050SMD oznacza wielkość diody - 3528 to tzw. "mała dioda" - słabiej świeci. 5050 to tzw. "duża dioda" dająca mocniejsze światło
2.4W, 4.8W, 7.2W, 9.6W, 14.4W oznacza moc jednego metra bieżącego taśmy. Im większa moc tym taśma jaśniej świeci
IP 20, IP65, IP68 oznaczają klasę wodoszczelności. IP20 to zwykła taśma bez żadnej ochrony wodoszczelnej. IP65 to taśma "zatopiona" w silikonie. IP68 to taśma w silikonie i w gumowym wężu.


Czym różnią się taśmy 12V i 230V?
W ofercie leduj.pl znajdą Państwo taśmy zarówno zasilane poprzez 12V jaki i 230V. Różnica jest znacząca, ponieważ w przypadku taśm na 12V niezbędne jest użycie specjalnego zasilacza. Podłączenie taśmy 12V bezpośrednio do prądu, bez użycia zasilacza, spowoduje zniszczenie taśmy. Taśma występuje na cienkich paska z samoprzylepną warstwą.

Taśmy 230V można podłączyć przy pomocy stabilizatora napięcia bezpośrednio wtyczką do kontaktu. Nie jest wymagane użycie zasilacza, nie występują też spadki napięcia. Taśma jest w grubym gumowym wężu i nie posiada warstwy samoprzylepnej.


Jaki wybrać zasilacz do taśmy LED?
Moc zasilacza zależy od mocy taśmy, którą Państwo kupili. W parametrach taśm na naszej stronie oraz na opakowaniach znajduje się moc podana dla jednego metra bieżącego taśmy. Aby obliczyć moc całego odcinka należy zastosować wzór:

moc 1mb taśmy x ilość metrów
Uzyskany wynik wskaże ile watów ma cały odcinek taśmy. Zasilacz powinien być o mocy większej niż cały odcinek taśmy.
Przykładowo - posiadamy 10m taśmy 120x3528SMD 9,6W/mb IP20
Odcinek 10m ma więc - 9,6W/mb x 10m = 96W
Wymagany zasilacz moc > 96W, czyli 100W

przy długich odcinkach taśmy warto zastosować kilka zasilaczy
w miejscach narażonych na wilgoć zalecamy używanie zasilaczy wodoodpornych.


Dlaczego moja taśma w końcowym odcinku słabiej świeci?
W wielu przypadkach przy odcinkach taśmy o długości 10m i więcej, może dojść do tak zwanych spadków napięcia. Aby tego uniknąć należy zasilić odcinek taśmy z dwóch stron albo doprowadzić przewody od zasilacza do dalszych odcinków taśmy.


Jak połączyć ze sobą dwa odcinki taśmy LED?
Połączenie można zrobić uzywając lutownicy - wystarczy zlutować ze sobą dwa odcinki taśmy w wyznaczonym do tego miejscu. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie szybkozłączek dostępnych w naszym sklepie internetowym.


Co ile centymetrów mogę skracać taśmę LED?

Na każdej tasmie znajdują się specjalne oznaczenia wskazujące, w których miejscach taśma może być cięta bez ingerencji w jej działanie. Zazwyczaj taśmę można ciąć co 3 diody. Wyjątkiem jest taśma zasilana 230V, którą można skracać jedynie co 1 metr! Poniżej spis dostępnych na leduj.pl taśm LED 12V wraz z wyznacznikiem co ile centymetrów można je przycinać:

taśma 30x3528SMD - skracanie co 10cm
taśma 60x3528SMD - skracanie co 5cm
taśma 120x3528SMD - skracanie co 2,5cm
taśma 30x5050SMD - skracanie co 10cm
taśma 60x5050SMD - skracanie co 5cm


Co oznacza, że taśmę LED sprzedajecie z dokładnością do 1m?
Oznacza to, że najkrótszym odcinkiem jaki moga Państwo zakupić na leduj.pl jest odcinek metrowy. Taśmy 12V posiadamy w 5m rolkach. Jeżeli zamówią Państwo na przykład 8m taśmy otrzymają Państwo rolkę 5m oraz odcinek o długości 3m.
Taśmy 230V posiadamy na 50m rolkach, więc przy przykładowym zakupie 8m otrzymają Państwo jeden odcinek o długości 8m.


Co oznacza określenie "barwa świecenia"?

Barwa świecenia oznacza odcień światła emitowanego przez diody LED. W języku bardziej profesjonalnym jest to po prostu temperatura barwowa mierzona w Kelwinach (K). Poniżej przedstawiamy dostepne w naszym sklepie barwy świecenia wraz z zakresem temperatur:
biała ciepła - 2800-3200 K. Najbardziej zbliżone do światła emitowanego przez żarówki starego typu, ale nie aż tak bardzo żółte. Ma bardziej zrównoważony rozkład barw składowych niż tradycyjne żarówki. Polecane do pomieszczeń mieszkalnych typu salon, sypialnia. Czyni pomieszczenie przytulnym, uspokaja i rozluźnia
biała naturalna - 4000-4500K. Światło z większym udziałem krótkich chłodniejszych fal. Barwą przypomina typowo białe, jasne światło dzienne. Zalecane jest do pomieszczeń użytkowych typu biura, urzędy, gabinety itp. Pobudza, jest idealne do czytania ze względu na bardzo dobry wskaźnik oddawania barw.
biała zimna - 5500-6500K. Światło zimne, czyli bardzo intensywnie białe, czasamiw padające w odcienie niebieskiego. Idealne do hal, magazynów czy pomieszczeń typu gabinety dentystyczne.


Jaką barwę światła wybrać?

Według "New Scientist" barwnik zawarty w siatkówce oka reaguje głównie na światło niebieskie. Im więcej niebieskiego światła odbiera siatkówka, tym mniejsza jest produkcja melatoniny - czynnika odpowiedzialnego za przygotowanie organizmu do snu. Biorąc te badania pod uwagę wskazano, że im zimniejsza barwa świecenia żarówki, tym większa koncentracja i większa wydajność pracy umysłowej oraz fizycznej. Z drugiej strony, stosowanie zimnej barwy światła w pomieszczeniach mieszkalnych typu sypialnia czy salon może powodować zaburzenia snu oraz inne schorzenia.

Prawda jest taka, że wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz wystroju mieszkania. O ile do miejsc typu biura, gabinety lekarskie, hale czy magazyny polecamy naturalną lub zimna barwę światła, to w przypadku mieszkań zalecamy klientom samodzielny wybór barwy świecenia. Często zdarza się, że domownicy lepiej czują się w salonie oświetlonym żarówkami o barwie naturalnej. W innym przypadku idealna okazuje się ciepła barwa świecenia.


Jak liczona jest oszczędnoć roczna wskazana na stronie produktu?
Dla produktów LED podajemy obliczoną oszczędność roczną dla użytkowania danej żarówki (gdy wymieniamy więcej niż jedną żarówkę tego samego typu wartość należy przemnożyć przez ilość żarówek) oraz zwrot z inwestycji. Obydwa parametry są faktem - czysto matematyczną kalkulacją.

  Tradycyjna żarówka halogenowa 50W Greenie Power LED 4x1W
Moc, pobór prądu [W] 50 4
Koszt zakupu 1 szt. [zł] 1,50 zł
27,05 zł
     
Średni dzienny czas świecenia [h] 5
Roczny czas świecenia [h] 5h x 365 dni = 1825h
Roczne zużycie energii przez 1 żarówkę 1825h x 50W = 91250Wh 1825h x 4W = 7300Wh
Zamiana Wh na kWh (1000Wh = 1kWh ) 91250Wh/1000=91,25kWh 7300Wh/1000=7,30kWh
Koszt 1kWh energii elektrycznej [zł]
 (wraz z opłatą przesyłową)
0,59 zł/kWh
Roczny koszt zużytej energii: 91,25kWh*0,59zł/kWh=53,84zł 7,3kWh*0,59zł/kWh=4,31zł
Roczna oszczędność z wymiany JEDNEJ żarówki (różnica w zużyciu żarówki tradycyjnej oraz LED) 53,84 - 4,31 = 49,53 zł
Zwrot kosztu zakupu żarówki LED (stosunek kosztu zakupu do oszczędności rocznej): 27,05zł/49,53zł = 0,55 roku = 6,5 miesięcy
Gwarancja: --- 2 lata


Analogiczne obliczenie przeprowadzone zostały dla każdego produktu LED w naszej ofercie.

Założenia przyjęte do obliczeń to średni dzienny czas świecenia w godzinach:

Żarówki dookólne LED (360°) 7
Oświetlenie punktowe i kierunkowe 5
Lampy, oprawy i panele LED 7
Latarki LED i inne oświetlenie LED 2
Taśmy i listwy LED 12
Naświetlacze (reflektory LED) 11,82*
Oświetlenie liniowe - świetlówki LED 16
Oświetlenie przemysłowe i biurowe 12
Oświetlenie uliczne, ogrodowe i budynków 11,82*


Faktyczna cena energii elektrycznej: 0,59zł brutto za 1kWh - stawka mazowieckiego operatora wraz z wszystkimi opłatami: przesyłową, administracyjną itd. (cena brutto z rachunku za energię podzielona przez ilość zużytych kWh).

*11,82h  - średni dzienny czas świecenia dla urządzeń zewnętrznych - jest to średnia roczna długość zmierzchu dla województwa mazowieckiego wg Rocznika Statystycznego 2011.


Dlaczego niektóre produkty na stronie leduj.pl mają 3- 5letnią gwarancję zamiast standardowych 2 lat?
Niektóre z oferowanych na leduj.pl produktów (przede wszystkim żarówki przemysłowe AluCorn, świetlówki oraz naświetlacze) posiadają 3- 5 letnią gwarancję. Wynika to z faktu, że te produkty sa produkowane z uwzględnieniem specjalnych wytycznych określonych przez naszą firmę. Dodatkowo wykonane są z wysokiej jakości materiałów oraz z zastosowaniem bardzo wydajnych diod LED. Dzięki temu możemy zagwarantować Państwu bardzo długą żywotność tych źródeł światła oraz idealną wydajność i jakość światła. Więcej szczegółów odnośnie gwarancji znajda Państwo w zakładce "Gwarancja 2- 5 lat"