Masz firmę? Kupuj taniej!

Załóż konto b2b i korzystaj ze stałych zniżek.

Załóż konto b2b

Stan energii odnawialnej w Polsce

W Polsce 85% energii pochodzi z paliw kopalnych. Jest to bardzo duża ilość, która przyczynia się do postępujących zmian klimatycznych. Sporą ilość zapotrzebowania można zaspokoić w inny, bardziej przyjazny środowisku sposób. Jak to zrobić?

Co to jest OZE?

Odnawialne źródła energii (OZE) to naturalne i odnawialne zasoby Ziemi, takie jak np. promienie słoneczne, wiatr, energia termalna. Nie wyczerpują się, co jest ich podstawową zaletą, szybko się odnawiają. Nie są też szkodliwe dla środowiska. OZE są ekologicznymi źródłami energii, a ich wykorzystanie nie wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska, tak jak jest to w przypadku wydobycia np. węgla. Jest to istotne choćby dlatego, że w Polsce mamy bardzo wysoki wskaźnik emisji CO2 na 1 kWh energii wyprodukowanej. Dodatkowo, mimo dużych kosztów początkowych energia odnawialna jest tańsza. Czynnikiem, który ma znaczenie nie tylko na skalę indywidualną, ale także państwową jest fakt, że im więcej instalacji energii odnawialnej, tym większa niezależność energetyczna kraju.

Czy warto inwestować w OZE?

Dotychczasowe źródła energii powinny zostać zmienione na źródła, które pozwolą ograniczyć zmiany klimatyczne takie jak m.in. wzrost temperatury globalnej, obniżenie zasobów surowców naturalnych, zanieczyszczenie środowiska. Jesteśmy w stanie zaspokoić 70% zapotrzebowania energetycznego z odnawialnych źródeł energii, powinniśmy więc jak najszybciej zacząć wykorzystywać ją i zmniejszać zagrożenie klimatyczne.

Zielona energetyka - rozwój i wzrost udziału w produkcji energii elektrycznej

Odnawialne źródła energii stanowią wciąż za mało w naszym kraju. Według dyrektywy unijnej 2009/28/WE zobowiązani jesteśmy bowiem do zwiększania udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii oraz w sferze transportu. Jak podaje PIGEOR (Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej) udział energii odnawialnej brutto w całkowitym zużyciu energii wynosił w roku 2010 ok. 8%. Każde państwo Uni Europejskie ma własny cel, dla Polski pakiet klimatyczno-energetyczny zakłada, że będzie to 15% w roku 2020. Dodatkowo udział energii odnawialnej w środkach transportu w 2020 r. powinien wynieść co najmniej 10% końcowego zużycia energii w transporcie. Do roku 2030 powinno to być już 21%. Zadanie to zdaje się trudne do wykonania biorąc pod uwagę niewielki wzrost OZE w ostatnich latach.

Stan energii OZE w Polsce

W latach 2012-2020 w Polsce instalacje OZE miały moc 9 474,910 MW.* W naszych warunkach za energię odnawialną uważamy wodę, wiatr, energię słoneczną, energię z biopaliw stałych, ciekłych i biogazu. W jej skład wchodzi również energia pozyskiwana przez pompy ciepła. Udział energii odnawialnej w 2018 r. wyniósł 11,28% i wzrósł w porównaniu z 2007 r. o 4,7%. Tempo wzrostu udziału OZE w latach 2007-2018 wynosiło średnio 4,5%.** Najwięcej energii odnawialnej w naszym kraju płynie z biopaliw stałych, energii wiatru i biopaliw ciekłych (dane za rok 2017). Następnie są to biogazy i elektrownie wodne.***

Udzial OZE w pozyskaniu energii
źródło wykresu: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/energia/energia-ze-zrodel-odnawialnych-w-2018-roku,3,13.html

Zarówno elektrownie wiatrowe, jak i panele fotowoltaiczne są coraz częściej i na większą skalę wykorzystywane w Polsce. Przyczyniają się do tego coraz lepsze warunki do inwestycji tego typu oraz liczne programy dotacyjne. Im więcej gospodarstw domowych zacznie wykorzystywać energię odnawialną, tym lepszy pozostanie stan naszego środowiska. Jednak każdy, nawet osoba, która nie może zainstalować sobie paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła może w jakiś sposób spróbować wpłynąć na stan naszego środowiska. Chociażby poprzez używanie oświetlenia LED.

Oświetlenie LED oraz lampy solarne sposobem na poprawę stanu środowiska

Oświetlenie LED jest energooszczędne i przyjazne środowisku, co zdecydowanie przyczynia się do poprawy jego stanu. Diody LED cechuje znacznie dłuższy czas pracy, są również tańsze w eksploatacji. Jakość światła jest dużo lepsza w oświetleniu LED. Dodając do tego wysoki wskaźnik oddawania barw przyznać trzeba, że lampy i żarówki LED są dużo lepsze do zastosowań zarówno domowych, jak i komercyjnych. Innym sposobem na poprawę stanu środowiska jest korzystanie z lamp solarnych. Jest to doskonały sposób na oświetlenie, który generuje wiele oszczędności. Energia w tym przypadku pobierana jest z darmowego źródła, jakim jest słońce. Zestaw solarny Greenie LED to doskonałe oświetlenie, a dodatkowy pilot ułatwia korzystanie. Korzystając ze źródeł energii odnawialnej można wiele zyskać, jest to również korzystne dla środowiska i naszego portfela. Warto więc zapoznać się z możliwościami.


* dane za: https://www.ure.gov.pl/pl/oze/potencjal-krajowy-oze/5753,Moc-zainstalowana-MW.htmlhttps:/

** dane za: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/energia/energia-ze-zrodel-odnawialnych-w-2018-roku,3,13.html - Energia ze źródeł odnawialnych w 2018 roku. Publikacja w formacie PDF