Masz firmę? Kupuj taniej!

Załóż konto b2b i korzystaj ze stałych zniżek.

Załóż konto b2b

Dlaczego lampy solarne uliczne zdobywają popularność?

W dobie gwałtownych zmian klimatycznych i drożejących stawek za energię elektryczną coraz częściej rozglądamy się za alternatywą dla prądu z sieci. Jednym z rozwiązań cieszących się coraz większym zainteresowaniem jest energia pozyskiwana ze słońca. Nowoczesne lampy solarne w połączeniu z energooszczędną technologią LED i pojemnymi akumulatorami stają się coraz wydajniejszymi źródłami światła. W dobrze nasłonecznionych rejonach Polski mogłyby one na trwałe wyprzeć tradycyjne oświetlenie sieciowe. Natomiast w pozostałych częściach zastępowałyby je jedynie w letnich okresach, gdy światła jest dużo, a dzień znacznie dłuższy. Do lata jeszcze daleko, ale już dziś warto postawić na energooszczędne lampy solarne uliczne. Energia słoneczna jest za darmo i na wyciągnięcie ręki —  warto więc po nią sięgnąć.

Czym charakteryzują się lampy solarne?

Lampy solarne czerpią energię do dostarczania światła za pomocą panelu fotowoltaicznego wykonanego z krzemu lub innego tworzywa PV. Zastosowano tu specjalistyczne rozwiązanie w postaci złącza półprzewodnikowego. Tworzą one konstrukcję z jonów dodatnich z elektronami i jonów ujemnych z tzw. “dziurami”. Te dwa rodzaje półprzewodników są odseparowane od siebie warstwą zaporową w postaci jonów dodatnich i ujemnych. Gdy na taką powierzchnię zaczną padać fotony wtedy na skutek zjawiska rekombinacji fotony wypychają elektrony na obszar półprzewodnikowy “N” a tzw “dziury z zostają zmuszone do przejścia na obszar “p”. Powstaje różnica potencjałów, która po podłączeniu obciążenie powoduje przepływ prądu. Tym co go wzbudza, jest oczywiście światło słoneczne, które pozwala przekształcić się na energię elektryczną. Aby móc zgromadzić ją na później i wykorzystać po zmroku każda lampa solarna jest wyposażona w akumulator oraz czujnik zmierzchu. Ten ostatni uruchamia ją, gdy ilość światła słonecznego spadnie poniżej ustawionego wcześniej dopuszczalnego poziomu.

Lampy solarne uliczne LED - zalety

Światło pozyskane za pomocą lampy solarnej jest całkowicie darmowe. Jedyne, za co płacimy to zakup samej lampy i jej ewentualna instalacja. Praca lampy solarnej jest całkowicie przyjazna dla środowiska naturalnego. Lampa solarna wyposażona w sprawne ogniwo fotowoltaiczne i pojemny akumulator może dostarczać światła nawet przez całą noc. Jej wydajność jest szczególnie wysoka latem, gdy ilość światła słonecznego jest duża, a dzień na tyle długi, że można zgromadzić odpowiedni zapas energii.  Zastosowanie lamp solarnych zamiast ulicznych lub tradycyjnych parkowych, zasilanych z sieci może przynieść wymierne korzyści. Po pierwsze eliminujemy stałą opłatę za zużycie prądu, ponieważ sami go produkujemy. W dobie drożejących taryf za energię każda metoda na szukanie oszczędności jest dobra, a ta w formie inwestycji będzie jedną z tych najefektywniejszych.

Gdzie stosować lampy solarne uliczne LED?

Lampy solarne uliczne stanowią doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie nie da się podciągnąć przewodów zasilających. W ten sposób małe miejscowości i wsie pozostające na obrzeżach gmin może rozświetlić światło lamp wyposażonych w ogniwa fotowoltaiczne. Tego typu oświetlenie doskonale sprawdzi się na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych, przy przystankach autobusowych i w małych parkach miejskich. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy ich pomocy oświetlić również teren należący do prywatnej firmy. Dobrze oświetlony parking, skład budowlany lub plac manewrowy przed magazynem, to wartość dodatnia dla bezpieczeństwa i prestiżu naszego przedsiębiorstwa. Lampy wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne najefektywniej będą działać w na przełomie maja i czerwca oraz w regionach o dużym nasłonecznieniu w ciągu roku. W internecie jest dostępnych mnóstwo serwisów informujących o skali nasłonecznienia dla różnych obszarów Polski. Wystarczy sprawdzić, czy nasza miejscowość leży w takim obszarze i poważnie zastanowić się nad strategiczną inwestycją, która przyniesie same korzyści. Jedną z nich będzie częściowe lub znaczne uniezależnienie się od dostawców energii.

Ponieważ produkty wykorzystujące fotowoltaikę nie należą do tanich, naturalną przeszkodą na drodze do inwestycji mogą stanąć finanse. Na szczęście istnieje coraz więcej metod na elastyczną i bezpieczną dla naszego budżetu inwestycję. Od niedawna działa rządowy program “Mój Prąd”, co oznacza, że nawet gospodarstwa domowe mogą pozwolić sobie nie tylko na małą elektrownię, ale na przynajmniej jedną lampę solarną. Wysokość rządowych dopłat wynosi 5000 zł plus odliczenie 18% zwrotu podatku VAT za dokonanie inwestycji. Większe podmioty w postaci samorządów również mogą liczyć na programy dopłat, choćby takich jak “Sowa — oświetlenie zewnętrzne”, który został stworzony z myślą o inwestowaniu w lampy solarne uliczne. Dofinansowanie ma odbywać się w formie pożyczki finansującej nawet do 100% inwestycję z preferencyjnym systemem spłat i opcją umorzenia do 10% wartości inwestycji. Kredyt jest wysoce preferencyjny — oprocentowanie to jedynie 1% w skali roku na okres max. 15 lat.

Możliwości uzyskania funduszy są więc duże, a hurtownia oświetlenia Leduj.pl również proponuje alternatywną formę finansowania modernizacji oświetlenia. Program ESCO stosowanym przez producenta oświetlenia LED — markę Greenie Polska pozwala na szybką i bezpieczną wymianę starych opraw na nowe lub sfinansowanie całkiem nowej inwestycji z udziałem lamp solarnych z własnego portfolio. Lampy solarne generując oszczędności, pozwalają na ulżenie budżetowi firmy. Za pomocą umowy w ramach ESCO można dokonać spłaty inwestycji przez przekazywanie wygenerowanych oszczędnościami kwot marce Greenie. Umowa zakłada możliwość ustalenia indywidualnie wysokość rat i termin zakończenia ich transzowania. Program jest więc atrakcyjny w ofercie, bo zapewnia bezpieczeństwo inwestycyjne i szybką modernizację oświetlenia.

Lampy solarne uliczne LED - producent Greenie

Polecane przez nas lampy solarne uliczne z oferty Greenie są wyposażone w wydajne i wysoce energooszczędne diody LED. Posiadają panele fotowoltaiczne wykonane w najnowszej technologii oraz pojemne akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Ich czas ładowania wynosi od 4 do 6 godzin w zależności od stopnia nasłonecznienia w ciągu dnia. Są one więc ciekawą propozycją autonomicznego oświetlenia, które nie będzie wymagało ani konserwacji, ani zbyt dużego nadzoru. Najważniejsze, że inwestycja w taki rodzaj oświetlenia pozwoli na oszczędności w dłuższej perspektywie i upragnioną niezależność od dostawców energii.

Zestaw solarny Greenie LED 20W - lampa LED, panel nastawny i bateria

Jednym z najbardziej atrakcyjnych cenowo modeli lampy solarnej ulicznej jest Greenie LED 20W. Proponowany zestaw składa się z lampy LED wyposażonej w 40 diod marki Bridgelux, panelu solarnego oraz pilota. Żywotność diod wynosi aż 50 000 godzin, po których upływie następuje powolny spadek jasności. Dostarczają one światła o jasności 3500 lumenów i jest dostępna w dwóch temperaturach barwowych światła: białej naturalnej i białej zimnej. Kąt rozsyłania światła wynosi 120° - jest idealny do oświetlania ulic, ponieważ nie oślepia uczestników ruchu drogowego i nie przyczynia się do zjawiska “zanieczyszczania światłem”. Sam panel dysponuje mocą 50W co w połączeniu z akumulatorem litowo-żelazowo-fosforanowym daje nawet do 19 godzin świecenia lampy po ładowaniu w okresie letnim. Lampa posiada zaawansowany czujnik zmierzchu, który uruchamia lampę po zmniejszeniu się natężenia światła. W razie detekcji ruchu chwilowo zwiększa ona swoją jasność, aby zapewnić lepszą widoczność przechodniom. Ta dodatkowa opcja przyczynia się do lepszego gospodarowania energią akumulatora. Dołączony pilot pozwala na ustawianie indywidualnych trybów światła, dostosowanie jasności do potrzeb oraz warunków zewnętrznych. Lampa solarna uliczna 20W od Greenie będzie idealnym źródłem światła do parku, do oświetlania placów, skwerów, parkingów oraz terenów firm prywatnych.

Zestaw solarny Greenie LED 60W - lampa LED, panel i bateria CW

Drugą propozycją lampy solarnej ulicznej od Greenie Polska jest zestaw o mocy 60W. Ten model został wyposażony w dwa duże panele solarne, akumulator i lampę dostarczającą światła o jasności 9600 lumenów. Większa moc lampy oraz dwa duże panele dają większą szansę na zgromadzenie odpowiedniej ilości energii w warunkach niekorzystnej pogody. Dostarcza ona światła w temperaturze barwowej 5500-6500, czyli zimnej białej. Taka barwa światła jest idealna do oświetlania miejsc, gdzie brakuje innych źródeł światła, a w szczególności przejść dla pieszych. Światło zimne białe pozwala na uzyskanie najlepszego kontrastu oświetlonych obiektów, co zwiększa ich widoczność. Poza tym wpływa korzystnie na koncentrację po zmroku i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Podobnie jak poprzedni model wyposażono ją w pilot do ustawiania trybów oświetlenia i czujnik ruchu i zmierzchu. Lampa stanowi autonomiczne źródło światła i będzie tania w eksploatacji i utrzymaniu. Sprawdzi się doskonale na drogach poza miastem, gdzie podłączenie do sieci jest utrudnione.

Solarne lampy uliczne - uniezależnij się od opłat za oświetlenie zewnętrzne!

Zapowiadane podwyżki cen prądu nie nastrajają optymistycznie ani gospodarstw domowych, ani małych i średnich przedsiębiorstw. Szukanie oszczędności w cięciach wydatków lub zwolnieniach jest starą metodą i często powielaną bez zastanowienia. Okazuje się, że do ich uzyskania może przyczynić się stosowanie energooszczędnych źródeł światła w technologii LED oraz tych, których zasilanie jest oparte o darmową energię słoneczną. Złam stare schematy i wybierz ucieczkę do przodu od wysokich rachunków. Sposobem na to jest modernizacja starych opraw na autonomiczne lampy solarne uliczne.

Zobacz nasze solarne lampy uliczne =>

Dowiedz się więcej o naszej propozycji bezkosztowej inwestycji w oświetlenie! =>